Annons:

Givet för VFF att tacka ja: ”Kort samtal med sportgruppen”

Oskar Jakobsson är på väg tillbaka efter den höftskada han ådrog sig under division 4-kvalet i höstas. Foto: Hans Lindqvist

Givet för VFF att tacka ja: ”Kort samtal med sportgruppen”

Västerviks FF tackar ja till friplatsen och kliver rakt in i en stekhet division 4-serie. När frågan kom från Smålands Fotbollförbund fanns det inget att tveka på.
– Det var självklart att tacka ja, säger VFF-tränaren Thomas Kongstad.

Annons:

Besvikelsen var stor i Västerviks FF när de förlorade höstens kvalfinal mot Malmbäcks FF och missade direktuppflyttningen till division 4.

I dag hörde Smålands Fotbollförbund av sig till Thomas Kongstad och sa att Västerviks FF har blivit erbjudna Jönköpings BK:s plats i division 4.

– Jag måste säga att det var överraskande. Det hade inte varit några förvarningar och vi har varit helt inställda på division 5, säger Thomas Kongstad.

Västerviks FF har hela tiden haft god kännedom om att de står näst på tur ifall något lag kastar in handduken och visste vad de skulle svara om frågan kom.

– Vi visste att vi låg etta på vakanslistan och skulle vi få möjligheten har vi sedan tidigare sagt att vi tackar ja. Det var ett kort samtal med sportgruppen efter samtalet med förbundet. Jag ville en gång till få det bekräftat att det var okej och det var det. Det gick på ungefär en halvtimme, säger Thomas Kongstad.

"Bara glädje"

Den redan heta division 4-serien blir ännu hetare med Västerviks FF:s intåg. VFF kommer ställas mot kommunkonkurrenterna IFK Västervik, Tjust IF FF och Hjorted/Totebo och närliggande lag som Vimmerby IF och Gullringens GoIF.

– Det ska bli jättekul att vi får mäta oss med alla de här lagen. Det kommer bli jättetufft för oss, men det är vi förberedda för.

Västerviks FF ligger i hårdträning och har god uppslutning på träningspassen.

– Vi kör på enligt den planen som vi startade förra året och det fortsätter vi med i år. Vi kommer inte ändra någon inriktning på vår träning bara för att vi har fått möjligheten att kliva upp en serie nu. Det är ett koncept som vi tror på.

Vad säger spelarna om att det blir division 4-spel?

– Det är bara glädje. Det är häftiga matcher för dem.

Annons:

"Slår ur underläge"

Spelare och ledare i VFF hade planerat att klubba 2026 års målsättning inför kvällens träning.

– Vi hade en uppstart för två veckor sedan och jobbade då med vår värdegrund och målsättning. Vi skulle klubba igenom den innan träningen i kväll. Nu får vi backa tillbaka ett steg och revidera målsättningen.

Vad tänker du kring er målsättning och era chanser i division 4?

– Vi kommer behöva spela på topp i alla matcher. Det kommer inte finnas några enkla segrar för oss. Vi slår ur underläge och sedan kommer vi säkert kunna överraska lite grann i början av säsongen, kanske inte när vi möter de lokala lagen. Vår målsättning bör vara att vi ska hålla oss kvar och etablera oss i division 4.

Känner du att truppen behöver förstärkas ytterligare nu när det blir division 4-spel?

– Jag tycker att vi har en bra mix och en bra spelartrupp som är oerhört utvecklingsbar. Jag är nöjd med den och spelarna kommer ta steg hela tiden. Vi kommer bli bättre och bättre för varje vecka vi gör. Vi gjorde det jättebra under förra året och kommer förhoppningsvis bli ännu bättre till i år.

Skadade spelare på väg tillbaka

VFF har några spelare som kör rehab. Viggo Rutfjäll, korsbandsskadad sedan mitten av förra säsongen, är på väg tillbaka.

– Hans rehab går bra och han får snart börja med enklare bollövningar.

Oskar Jakobsson ådrog sig en höftskada i kvalet och befinner sig på ungefär samma nivå som Viggo Rutfjäll.

– Han röntgade höften i går och den ska vara läkt om jag förstod honom rätt. Det finns ytterligare en rehabtid framåt.

Kan de vara tillbaka och spela i en seriepremiär?

– Det är inte jag rätt person att svara på. Lyssnar man på dem, ja. Det får nog de som har läkarkunskapen säga.  

Du räknar med att de ska spela fotboll 2026?

– Ja, absolut. Man får ta det i den takt som det är.

Axel Rosenmuller skadade foten för någon månad sedan.

– Han tog av gipset i dag och är också på väg tillbaka.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvastervik.se

070 378 71 16

Tabellservice

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt