FC Örbäcken får inte ihop lag till helgens match mot Västerviks FF och tvingas lämna walkover.
Foto: Ossian Mathiasson
Västerviks FF inledde cupspelet med en 2–0-seger mot Blackstad/Odensvi IF och FC Örbäcken förlorade klart, 0–4, mot Gunnebo IF. I morgon skulle VFF och Örbäcken stött på varandra på Karstorps konstgräsplan, men matchen blir inte av. Örbäcken får inte ihop lag och tvingas lämna walkover.
– De säger att det är skador och sjukdomar i deras trupp. De ville flytta matchen till nästa vecka och frågade om vi kunde göra det. Vi kollade med förbundet och den var tvungen att spelas absolut senast 17 mars, helst 15 mars. Grejen är den att vi möter Vimmerby IF i en träningsmatch på onsdag och Gunnebo i cupen på lördag så det finns inget utrymme för att spela ytterligare en match, säger Thomas Kongstad, huvudtränare i Västerviks FF.
VFF hade gärna velat spela matchen och erbjöd spel både i kväll och på söndag.
– De hade samma frånvaro så det gick inte. Det är anledningen till att de tvingas lämna walkover.
Division 4-laget har fått två matcher inställda under försäsongen, först mot Tjust IF FF för några veckor sedan och nu mot FC Örbäcken.
– Vi tränar och ligger i, men vi får inte spela några matcher. Vi hade en inbokad match mot Tjust, men de lämnade återbud på grund av sjukdom. Vi får ta det för vad det är.