I morgon, måndag, startar Gothia Cup i Göteborg som har vuxit till världens största internationella ungdomsturnering i fotboll och samlar varje år tiotusentals spelare, ledare och besökare från hela världen.
För andra året i rad finns Västerviks FF representerade med ett lag på Gothia Cup. Västerviks FF har begett sig till Göteborg med ett P17-lag som leds av Christos Sevlidis. Laget hade precis kommit fram till boendet i Lerum när vår tidning fick en pratstund med Christos Sevlidis på söndagseftermiddagen.
– Det är samma ställe som förra året så det är perfekt, säger Christos Sevlidis.
Att komma iväg med ett juniorlag till Gothia Cup är en uttalad målsättning i Västerviks FF.
– Vanligast är väl att man åker hit när man är 14–15 år. Vi har bestämt att vi ska försöka åka med ett juniorlag till Gothia Cup varje år om det går. Västervik är litet och det är svårt att få ihop ett juniorlag i och med att det finns konkurrens från andra sporter. Vi har lyckats hyfsat de sista åren så det är kul, säger Christos Sevlidis.
Några spelare var med i fjol
VFF har byggt juniorerna på två årskullar under de sista åren.
– Förra året var det spelare födda 2008 och 2009 och i år är det spelare födda 2009 och 2010. Det är väl fem-sex spelare som var med förra året.
Hur gick det i fjol?
– Vi kom tvåa i en jämn grupp, gick till A-slutspel och mötte jäkligt tufft motstånd i första matchen i A-slutspelet. Det var mot ett fysiskt starkt norskt lag där vi var chanslösa. Vi spelar i B17-klassen och det gör lite skillnad om det fortfarande är med 15-16-åringar i truppen.
Vad är målet och vad tror du om era chanser?
– Vi är i förstahand här för att tävla och sedan ska vi njuta och kommer ha det superbra oavsett resultat. Vi är här för att tävla så vi ska försöka göra så gott vi kan.
VFF har hamnat i samma grupp som ett svenskt lag, ett egyptiskt lag och ett tyskt lag.
– Det svenska laget spelar på en högre nivå i Stockholmsserierna, men man vet inte alls vad det är för spelare som de ställer på banan. Det är ett lag från Tyskland och ett lag från Egypten och man har ingen aning om vad man möter för lag.
Västerviks P17-lag placeras i grupp 24 och möter lag från Tyskland, Sverige och Egypten.
Matcher och speltider:
Måndag 13 juli, klockan 09.00: JFV Südholstein(Tyskland)–Västerviks FF P17
Tisdag 14 juli, klockan 08.00: Västerviks FF P17–Skiljebo SK (Sverige)
Onsdag 15 juli, klockan 16.50: Västerviks FF P17–Chico Sporting Club (Egypten)
Truppen: Cornelis Aupers, Jamie Sevlidis, Tore Ljungberg, Max Berge, Gabriel Besheri, Casper Ceasar, Karam Asmar, Mohamed Haji Taleb, Elis Lindvall, Kaled Kuraymeed, Emanuel Berggren, Sigge Fridell, Viggo Lindahl, Adam Tarabeih, Viktor Björkegren, Fares Amro och Noa Lettman.