Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
Sjukdom och sportlov ställde till det för Västerviks HF. Endast sex utespelare hade man med sig till Eskilstuna för match mot tabelltvåan Guifpojkarna på lördagen.
Ändå stod man upp väl och det blev till slut 33-23 (16-7) till hemmalaget.
– Vi hade lite manfall och går runt på sex utespelare. De får spela hela matchen och det blir tufft för dem. Det är överraskande att vi håller det så bra i andra halvlek som vi gjorde, säger tränaren Alexander Meijer.
I den första halvleken brände VHF lite för mycket för att matchen verkligen skulle kunna bli spännande.
– Vi missar lägena vi kommer till och då blir det tufft. Jag tycker ändå att vi ska vara relativt nöjda. Vi kan åka härifrån med huvudet högt. Vi höll nere siffrorna och det blev en respektabel nivå.
Ny match under söndagen
Västervik har nu 16 poäng, vilket är exakt samma antal som jagande Borlänge och Hallstahammar.
– Nu är det tajt och vi är tre lag på 16 poäng. Vår bra målskillnad är viktig.
Redan under söndagen spelar VHF sin hängmatch mot Lindesberg.
– Det blir en jäkligt viktig match. Vinner vi den kan vi klara oss utan kval. Åka ur direkt ska vi inte kunna göra, det ska det mycket till för, men vi får ta nya tag i morgon. Det är några som kommer hem i dag som kan vara med i morgon, så nu ska vi hem och sova och sedan vara pigga och fräscha för revansch i morgon.
Alla förtjänade beröm för insatsen.
Målskytar: Elias Hallberg 6, Lucas Meijer 6, Robert Vujaklia 4, Oliver Meijer 4, William Östergren 2, Alfred Aarflot 1.