Annons:

Defensiven nyckeln för Westerviks IBK:

Malin Stenborg är en av Westervik IBK:s nyckelspelare under den kommande säsongen i division ett. Foto: Simon Henriksson

Defensiven nyckeln för Westerviks IBK: "Har skickliga spelare framåt"

Sexa som nykomling förra säsongen i division ett.
Nu ska Westerviks IBK etablera sig som ett stabilt mittenlag med hjälp av en tät defensiv.
– Sätter vi bara försvarsspelet har vi några riktigt skickliga spelare framåt som kan avgöra, säger Robert Holmstedt som agerar både sportchef och tränare.

Annons:

Westerviks IBK:s damlag står redo inför andra säsongen i division ett. 

I lördagens premiär väntar Kalmar-klubben CL98 på hemmaplan.

– Det känns bra. Vi har en stark trupp där många har valt att fortsätta efter förra säsongen. Sen är CL98 alltid uppe och slåss i toppen så det kommer bli tufft. Vi kryssade mot dem hemma ifjol och jag kan tänka mig att det blir en jämn match även nu, säger Robert Holmstedt.

15-åring har flyttats upp

Inför säsongen har WIBK förstärkt truppen med Stella Milton från Vimmerby IBK och Mika Riviére. Den senare har spelat ishockey de två senaste säsongerna men har allsvenskt spel med IBK Luleå på meritlistan sedan tidigare. Även 15-åriga Inez Källström har flyttats upp till A-truppen från klubbens flicklag. På förlustkontot finns forwarden Nelly Widéen och målvakten Ida Nyman som båda gått till Vimmerby IBK.

– Målet är att vi ska vara ett mittenlag och hålla oss kvar i serien. Vi har inte riktigt truppen för att slåss om att gå upp och det vill vi inte heller i nuläget. Det är många som inte kan träna fullt ut av olika anledningar, en del spelare har barn och familj och ytterligare ett steg upp skulle kräva en annan träningsnärvaro.

Känner du att ni har lärt er vad som krävs i division ett?

– Man märker att det är ett högre tempo. Många lag har mycket spring i sig och det är ett tempo som vi inte varit vana vid. Nu har vi fått ett år och jag hoppas att vi har lite mer rutin i hur ettan fungerar.

Sjökvist med potential

Robert Holmstedt lyfter fram försvarsspelet som den stora nyckeln till att etablera sig i ettan på allvar.

– Det viktigaste blir att vi sätter defensiven. Vi har några riktigt skickliga spelare framåt som kan trycka in avgörande mål. Systrarna Stenborg (Malin och Emma, reds. anm.) och Lisa Nilsson är starka kort för oss och har erfarenhet från högre serier. Även Emma Sjökvist har potential att göra fler poäng. Vi ska inte behöva göra tio mål för att vinna matcherna, utan hoppas att det räcker med tre-fyra, säger WIBK-tränaren.

Premiären mot CL98 spelas på lördag i Bökensved sporthall.

Fakta

Westerviks IBK dam

Nyförvärv:
Mika Riviére, Munksund-Skuthamns SK (ishockey, div 2)
Stella Milton, Vimmerby IBK

Spelarförluster:
Ida Nyman, Vimmerby IBK
Nelly Widéen, Vimmerby IBK

Annons:

Rickard Johnston

rickard.johnston@dagensvastervik.se

076 616 56 14

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt