Annons:

Antvarden bjöd på målfest – på väg mot uppflyttning

Antvarden kan vara på väg mot uppflyttning. Foto: Bildbyrån

Antvarden bjöd på målfest – på väg mot uppflyttning

En fredagskväll i Mjölby. Då slog IBF Antvarden till med 14 mål och vann med hela 14-7. Nu har man bra chans på uppflyttning.

Annons:

Faktum är dock att tabellsexan Mjölby ledde med 2-1 efter några minuters spel, men ganska snabbt hade Antvarden sett till att ordningen var återställd. 

Efter de första 20 minuterna ledde Överums stolthet med 4-2. I den andra perioden närmade sig Mjölby flera gånger, men till slut kunde Antvarden gå till periodvila i ledning med 8-6.

Efter halva den tredje perioden kom det stora rycket och det gjorde att Antvarden kunde springa iväg och till slut vinna med 14-7. 

– Det var en stabil insats och det fanns en oro för att det var jämnt i målprotokollet länge. De äter sig närmare och det beror på att vi inte gör 100 procent jobb i defensiven. Vi fuskar lite och Mjölby gör det bra efter sina förutsättningar. De spelar rakt, dumpar i hörn och skjuter på allt. 

"Våra chanser är goda"

När Antvarden väl satte 10-7 gick luften ur hemmalaget. 

– De tar en timeout, men så gör vi mål efter tio sekunder. Då blir matchen avslagen och då ramlar målen på. 

Kikar man i tabellen ser det ut som att Antvarden är tio poäng bakom Ledberg som leder serien. Men det är en falsk tabell.

– Inga U-lag får gå upp i division två, så det är en egen serie med alla representationslag kan man säga. Det är jättekonstigt, så egentligen räknas inga resultat när man möter de lagen. 

Den tabellen, utan U-lagen, leder Antvarden två poäng före Linköping och nu fem poäng före Mjölby. 

– Vi ryckte nu. Så våra chanser är goda. Vi möter Linköping i näst sista omgången och det blir en nyckelmatch.

Allra bäst i Antvarden var Kevin Svensson, som gjorde den mest stabila insatsen av alla. Även Max Johansson stod för en fin match.

– Han har gjort starka insatser och har bra form. I dag producerar han även poäng. 

Fakta

Poäng Antvarden: Peter Hirschman 3+4, Isak Holmberg 3+1, Max Johansson 2+2, Kevin Svensson 2+0, Tommy Nilsson 2+0, Melvin Ekberg 1+0, André Olofsson 1+3, Adam Olofsson 0+3, Hampus Strömbäck 0+1.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvastervik.se

076 815 45 71

Tabellservice

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt