Annons:

Tjejer bråkade på skolbuss – anmälan om dubbla brott upprättad

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Tjejer bråkade på skolbuss – anmälan om dubbla brott upprättad

Två tonåriga tjejer hamnade i bråk med varandra på skolbussen. Nu har den ena av dem anmälts både för ringa misshandel och olaga hot.

Annons:

Det var den 20 november som händelsen ska ha inträffat under en bussresa på väg till en skola i kommunen. De båda flickorna, som är i 15-årsåldern och hemmahörande i kommunen, ska ha börjat bråka med varandra och den ena av dem ska ha gett den andra ett slag på sidan av huvudet. Utöver slaget ska hon enligt anmälan också ha hotat målsäganden. En anmälan om ringa misshandel och olaga hot har upprättats.

De båda flickorna har varit i luven på varandra tidigare. Enligt polisen finns det sedan tidigare gjord en anmälan om misshandel i omvänd riktning, så detta ser man som en motanmälan på den.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagensvastervik.se

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt