Revisionen i Västervik fokuserar bland annat på arbetsmiljön i år.
Foto: MostPhotos
Nya revisorer kommer att väljas av fullmäktige framöver och sedan tidigare finns det en praxis som innebär att oppositionen tillsätter ordförandeposten. Bo Jonsson (C) har därmed gjort sitt som ordförande inom kort.
– Revisionen består av fem personer. Sedan ett antal mandatperioder tillbaka är det oppositionen som utser ordförande i revisionen. Så är det även den här perioden, och jag är alltså ordförande ett tag till. Vi är ett fullmäktigeorgan och er förlängda arm. Vårt uppdrag är reglerat i kommunallagen, berättade Jonsson.
"Särskilt utpekade"
Revisionens främsta uppgift är att yttra sig över kommunens ekonomi.
– Två uppgifter är särskilt utpekade. Den ena kommer upp i dag och handlar om att följa och yttra oss över delårsbokslutet. Den andra är att yttra oss över årsbokslutet för hela kommunkoncernen, inklusive bolagen.
Utöver det gör revisionen en del riktade granskningar, just nu tittar man bland annat på IT-säkerheten, ärendehanteringen och arbetsmiljön. Det finns även förslag om att vara med i en gemensam granskning av krisberedskapen.
– Regionen och kommunerna i länet gör ibland gemensamma granskningar. I år finns ett förslag om en samgranskning av krisberedskapen. Den är under upphandling just nu. Vi får se om vi har råd att delta. Regionen sköter upphandlingen, och huvuddelen av länets kommuner har signalerat intresse. Det har även vi gjort.
I december kommer dialogmöten men nämnder, styrelser och bolag att genomföras.
– Vi träffas och stämmer av verksamheten. Dialogmötena utgör en del av underlaget för vårt revisionsyttrande över årsbokslutet och årets verksamhet.