Annons:

Supporterklubbens fina gåva: ”Inget man har i bakfickan”

Odensvi IF:s supporterklubb, genom Kjell Fagerström (mitten), gav 95 000 kronor i 95-årspresent till Odensvi IF i samband med lördagens fotbollsmatch mot Horn/Hycklinge IF. Fagerström flankeras av OIF:s kassör Per Wilén och ordförande Hans Johansson. Foto: Privat

Supporterklubbens fina gåva: ”Inget man har i bakfickan”

Odensvi IF:s supporterklubb gav 95 000 kronor i 95-årspresent till Odensvi IF i samband med klubbens lördagsmatch mot Horn/Hycklinge IF. 
– 95 000 kronor enorma pengar och inget man har i bakfickan, säger Odensvi IF:s ordförande Hans Johansson

Annons:

För ungefär tre år sedan tog över supporterklubben, bestående av ett tiotal personer, över efter gamla damklubben för att samla in pengar till Odensvi IF. 

– Personerna i damklubben som drog ihop pengar till oss förr blev äldre och då bestämde sig Kjell (Fagerström) och ett tiotal personer för att göra ett omtag och byta namn till supporterklubben. De sköter allting med kiosken och korvförsäljningen, säger Hans Johansson. 

Det var i samband med lördagens 1–0-seger mot Horn/Hycklinge som supporterklubben lämnade över en fin gåva på 95 000 kronor till Odensvi IF som fyller 95 år i år. 

– De gör ett strålande jobb med supporterföreningen och sköter allting med kiosk och korvförsäljning, vilket är helt fantastiskt. Det här är första gången som de skänker pengar och de har hållit på i ungefär tre år, säger Hans Johansson.

Så ska pengarna användas

Pengarna går till Odensvi IF, vars verksamhet består av skidor, gym och fotboll.

Hur kommer de här pengarna komma till användning?

– Som idrottsförening har man alltid hål att stoppa pengar i. Vi håller på med renoveringar runt planen där det har byggts en stor uteservering och det ska byggas en läktare. Det finns alltid saker att utveckla så alla kan vara delaktiga i idrottsverksamheten. Vi ska styrelsemöte och kolla av läget för att se vad det finns för idéer. Det är många som kommer med inputs om att vi ska ha någon form av discgolfbana. 

Hur går arbetet med den nya läktaren?

– Den är under konstruktion och vi hoppas att den står klar till vårsäsongen 2025. 

Kjell Fagerström lämnade över checken till kassören Per Wilén och ordföranden Hans Johansson. 

– Jag visste om det då jag har tätt samarbete med dem i supporterklubben. Kjell ville lämna över pengarna vid en fotbollsmatch och det är fint gjort. 

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvastervik.se

0703787116

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt