Annons:

VFF vann prestigemötet mot IFK: ”Skönt att spänna musklerna”

Västerviks FF vann träningsderbyt mot IFK Västervik. Arkivfoto

VFF vann prestigemötet mot IFK: ”Skönt att spänna musklerna”

Prestigederby mellan Västerviks FF och IFK Västervik. Då visade VFF att man spelar två pinnhål högre upp i seriesystemet och vann med 4-0.

– Matchen har blivit lite uppskriven så även om det skiljer ett par divisioner var det skönt att spänna musklerna. Det känns lite extra gott i dag, säger VFF-tränaren Magnus Fält.

Annons:

De båda derbykombattanterna ställdes mot varandra på ett rejält blåsigt Bökensved.

– Det var helt galet vad det blåste. Men trots det tycker jag faktiskt att vi lyckades trilla boll efter backen, säger Magnus Fält.

VFF-tränaren fick se sitt lag vara spelförande och strax innan pausvilan satte Jonathan Fält Öhr dit 1-0 efter en retur.

”En riktigt bra match”

I den andra halvleken utökade Västerviks FF till 4-0 efter mål av Fabian Ring, Mehmet Takbas och Simon Sandholm. Den sistnämnda satte 4-0 på straff.

– Jag tycker att vi gjorde en riktigt bra match, framförallt offensivt. Vi var bättre i allt och visade upp flera fina kombinationer och kändes också fysiskt starka. Vi sprang sönder dem i medvinden i andra halvleken. Skönt för gruppen att få den här vinsten, säger Magnus Pihl.

VFF-tränaren delade ut lite extra beröm till Jonathan Fält Öhr och Albin Kito.

Annons:

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt