Annons:

Överum första lag att tappa poäng mot jumbon

Överum åkte på ett tungt poängtapp ikväll. Foto: Arkivbild

Överum första lag att tappa poäng mot jumbon

Överum svarade för en svag insats ikväll och fick nöja sig med 2-2 borta mot superjumbon Rumskulla. Poängtappet blev verklighet på stopptid.
– Vi gör en av våra sämre matcher den här säsongen, säger tränaren Abdoulaye Bah. 

Annons:

Hemmatränaren Thomas Eriksson var förstås glad och lättad över den första poängen för Rumskulla på sju år. Det låter ju såklart värre än det är – föreningen har ju saknat lag i sju år. 

Inledningen på comebacken har varit tung, men idag kom ett trendbrott hemma mot Överum. Matchens lutade 2-2. 

– Det är kul för grabbarna att det går framåt och inte alltför mycket bakåt. VI hade hyfsat lag idag och det gör betydlig skillnad. Det var jämnt skägg och ungefär lika många chanser. Vi gjorde allting bättre och skapade en del chanser och kom till minst lika många chanser som dem. Det var glädje när kvitteringen gick in, säger Eriksson och hyllar hela laget. 

"En av våra sämre matcher"

Vincent Sköld gav GoIF ledningen med 1-0 tidigt, men Överum vände efter mål av Emil Dahlström Dolaku och Gustav Hultgren. 

Bortatränaren Abdoulaye Bah var inte alls nöjd. 

– Det är inte mycket att orda om, vi gör en av våra sämre matcher den här säsongen. Jag kan inte säga annat än att jag tror att det beror på inställningen. Vi hade målchanser, men svårt att hitta nätet. Jag känner att vår inställning var att det skulle bli en enkel match, men det finns inga lätta matcher i fotboll. Stort plus till Rumskulla, de gjorde det väldigt bra. Vi har oss själva att skylla att vi inte vinner matchen. 

Ingen person i Överum får beröm. Tabellen finns här. 

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvastervik.se

073 501 41 26

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt