Robin Kristiansson svarade för mäktiga sju poäng när hans Westerviks IBK vann stort på lördagen.
Foto: Arkivbild
Efter en helt jämn första period, som Westervik vann med 2-1, var det hemmalaget för hela slanten under resten av matchen. Efter den andra perioden var siffrorna 6-2, och slutresultatet skrevs till 9-4.
– Det var riktigt bra i dag. Vi var kanske inte bättre i den första perioden, då Sävsjö stod upp bra, men i den andra och den tredje perioden tar vi över helt och tar bort det lilla de har. I dag funkade både anfall och försvar, och då är det inte så svårt att spela innebandy, säger WIBK-tränaren Andreas Rundberg.
”Ger trygghet”
I och med segern skapade sig Westervik lite luft nedåt i division 2-tabellen och ligger nu på sjunde plats.
– Vi är ett bra lag, men har kanske inte fått ut det riktigt hittills, därför var det enormt skönt att ta in dessa tre poäng. Bara vetskapen om att man har ett gäng lag bakom sig skapar arbetsutrymme och att vinna på det här sättet ger trygghet, säger Andreas Rundberg.
Individuellt glänste, som så många gånger förr, Robin Kristiansson med sina sju poäng (3+4), men även resten av förstafemman fick mycket beröm.
– Jag vill även nämna Rasmus Jacobsson i andrafemman som gör en kanonmatch med sitt slit och hårda jobb säger WIBK-tränaren.
Westerviks IBK-Sävsjö IBK 9-4 (2-1, 4-1, 3-2)
WIBK:s mål: 1-0 (01.14) David Samuelsson (Noah Karlsson), 2-1 (06.00) John Pettersson (Robin Kristiansson), 3-1 (24.03) Robin Kristiansson, 4-1 (27.58) Noah Karlsson (August Johansson), 5-2 (33.29) August Johansson (Robin Kristiansson), 6-2 (34.16) Christoffer Pettersson (Robin Kristiansson), 7-2 (42.14) Robin Kristiansson (Petter Gustavsson), 8-2 (48.44) John Pettersson (Robin Kristiansson), 9-4 (57.54) Robin Kristiansson.