Kent Mattisson, tävlande för Vimmerby MS och bosatt i Mörrum, plockade maximala 21 poäng på sina tre kvalheat och är klar för A-final i veteranklassen.
Foto: Ossian Mathiasson
Veteranerna kör sedan 2022 års tävling hela sin tävling på en och samma dag och det är i dag det avgörs vem som är bästa veteran i Semesterracet 2025. Alla veteraner har kört två kvalomgångar och de 60 bästa förarna tog sig vidare till omgång tre.
Nu stundar D-, C-, B- och A-final och finalerna körs enligt ”runner up”-principen. Före D-finalens start körs två sista chansen-heat där segrarna kliver in i D-finalen och ser till att sex förare står på startlinjen.
Två veteranförare med lokalt intresse – Kent Mattisson från Vimmerby MS och Brian Westerling från MK Kinda – tog full pott, 21 poäng, och säkrade varsin plats i A-finalen.
A-FINAL
Kent Mattisson, Vimmerby MS
Brian Westerling, Mk Kinda
Mattias Lindqvist, Oskarshamns RRC
Jimmy Åberg, Karlskrona AK
Thomas Hultgren, Dalby MK
B-FINAL
Jonas Sundqvist, BK Dundret
Stefan Eliasson, SMK Eda
Jörgen Hult, Hästveda FRC
Mikael Carlsson, MK Ran
Mikael Andersson, Hallsbergs MK
C-FINAL
Jörgen Johansson, MK Falcon
Stefan Eriksson, SMK Trollhättan
Andreas Johansson, Jönköpings MK
Glenn Johansson, Pilatorps MK
Börje Adamsson, MK Ramunder
D-FINAL
Peter Frode, MK Kinda
Dennis Nilsson, SMK Valdemarsvik
Rikard Hedström, Eslövs MK
Magnus Berg, Eskilstuna MK
Bengt Svensson, Kristianstads FRC (vidare från första sista chansen-heatet)
Pher Göransson, Boxholms MK (vidare från andra sista chansen-heatet)