Cookies

Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av Dagens Västervik. Genom att använda Dagens Västervik tjänster godkänner du detta. Här kan du läsa mer om cookies.Jag förstår, ta bort detta

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

VECKANS FRÅGA

Ska du rösta i EU-valet?

Svarsalternativ:

Ja
Nej
RöstaSe resultat

Annons:

Foto: Stefan Härnström

LISTA: Så gick det i finalerna i Åsa-Nisseracet

Den gångna helgen avgjordes Åsa-Nisseracet i folkrace i Gnagaredalen i Vimmerby. Över 200 förare kom till start i tävlingen, som avgjordes i tre klasser; senior, mix (dam/veteran) och junior.

Nedan ser ni har det gick i samtliga finaler i de tre klasserna.

Fakta

  A-final, senior:  
1:a Marcus Gustafsson Tidaholms MK
2:a Albert Bengtsson Nässjö MK
3:a Rickard Tomingas Alingsås MK
4:a Martin Liljeblad Eksjö FRC
5:a Ulf Eriksson Oskarshamns RRC
6:a Victor Johansson MK Falcon
 
 
 
 
  B-final, senior:  
1:a Rickard Tomingas Alingsås MK
2.a Oscar Johansson MK Kinda
3:a Robert Strömholm Silverdalens MSK
4:a Fredrik Köhler MK Ramunder 
5:a Robin Eriksson Vimmerby MS
6:a Thomas Bondesson Tomelilla MK
     
  C-final, senior  
1:a Robin Eriksson Vimmerby MS
2:a Thomas Rolfson Hallsbergs MK
3:a Roger Frosthed Vimmerby MS
4:a Marcus Nilsson Eslövs MK
5:a Simon Johansson Vetlanda RRC
6:a Felix Karlsson Vimmerby MS
     
  D-final, senior:  
1:a Simon Johansson Vetlanda RRC
2:a Magnus Tates Emådalens MK
3:a Jesper Larsson Tidaholms MK
4:a Anton Måhagen Åtvidabergs MK
5:a Johan Klingstedt Vimmerby MS
6:a Jimmy Larsson SMK Köping

 

    A-final, mix (dam/veteran):  
1:a   Vesa Ollila Bohus Racing
2:a   Kari Häggman Eksjö FRC
3:a   Jimmy Åberg Karlskrona AK
4:a   Niclas Johansson Åtvidabergs MK
5:a   Joakim Söderberg MK Falcon
6:a   Jennifer Brindmark Åtvidabergs MK
       
    B-final, mix:  
1:a   Jimmy Åberg Karlskrona AK
2:a   Sara E. Abrahamsson Linköping MS
3:a   Ingemar Halleröd Ljungsbro MK
4:a   Nell Brindmark Åtvidabergs MK
5:a   Jessica Åberg Karlskrona AK
6:a   Elin Johansson Åtvidabergs MK
       
    C-final, mix  
1:a   Jimmy Åberg Karlskrona AK
2:a   My Adolfsson Haninge MK
3:a   Felicia Johansson Tjust MK
4:a   Tomas Karlsson Tjust MK
5:a   Sofia Lod Vimmerby MS
6:a   Elin Jonsson Silverdalens MSK
  A-final, junior:  
1:a Hugo Sääf MK Ramunder
2:a Gustav Hartzell Norrköpings MK
3:a Emil Bondesson Tomelilla MK
4:a Hampus Milton Jungnerligan RC
5:a Robin Larsson Jungnerligans RC
6:a Wilmer Westerling MK Kinda
     
  B-final, junior:  
1:a Hampus Milton Jungnerligan RC
2:a Eric Jansson Rosendals MK
3:a Christoffer Hjelm Åtvidabergs MK
4:a Emil Karlsson Vimmerby MS
5:a Fabian Solberg Vimmerby MS
6:a Tobias Andersson MK Ramunder
     
  C-final, junior:  
1:a Hampus Milton Jungnerligan RC
2:a Henrik Köhler MK Kinda
3:a Jimmy Strömholm Silverdalens MSK
4:a Albin Karlsson Vimmerby MS
5:a Jasmine Tates Kalmar MK
6:a Elsa Hultenius Jönköpings MK

Annons:

Linus Johansson

Linus Johansson

linus.johansson@dagensvastervik.se

073 843 54 27

0 kommentarer

Lägg till ny kommentar

Kommentar *

Ditt namn*

Din e-post* (publiceras ej)

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Annons: