Den första etappen av O-ringen 2019 avgjordes på måndagen. Många löpare i vårt spridningsområde stod för bra prestationer under öppningsdagen i Norrköping.
Total deltar över 100 löpare från våra trakter i den stora orienteringstävlingen.
Här har vi samlat resultaten för de löpare det gick bäst för från de olika orienteringsklubbarna.
Gamleby OK, tio främsta:
* Hanna Öberg (D15): Tvåa.
* Anna Sandahl (MTBO Svår Kort): Sexa.
* Lena Persson (D65): Åtta.
* Jenny Jakobsson (D17-20 Kort): Nia.
* Signe Pihl (Etappstart-U1): Elva.
* Tuva Östangård (D14): 13:e.
* Andreas Björklund (H40 Motion): 13:e.
* Maria Wallström (Svår 2,5): 14:e.
* Hans-Åke Christiansson (H75 Kort): 22:a.
* Christophe Zainotti (H35 Motion): 22:a.
Vimmerby OK, tio främsta:
* Lars-Inge Eklund (H80): Sexa.
* Agneta Olivestam (D60): Åtta.
* Mats Adolfsson (H65 Motion): 32:a.
* Per Erlandsson (H45-2): 34:a.
* Julia Arvidsson (Svår 3,5): 37:a.
* Annelie Juthe Arvidsson (D45 Kort-1): 60:a.
* Kenneth Antonsson (Etappstart Medelsvår 5,0): 61:a.
* Nora Svensson (Medelsvår 3,3): 63:a.
* Elin Svensson (Medelsvår 3,3): 64:a.
* Moa Erlandsson (D20): 64:a.
Västerviks OK, tio främsta:
* Kent Granqvist (H65 Kort): Etta.
* Mario Matanovic (Medelsvår 4,0): Tvåa.
* Johan Stark (Etappstart Medelsvår 4,0): Fyra.
* Jesper Schüllerqvist (Etappstart Medelsvår 5,0): Femma.
* Arvid Stark (Etappstart Lätt 3,5): Sjua.
* Ida Schüllerqvist (Etappstart U2): 15:e.
* Cave Sinai (H40 Motion): 18:e.
* Lava-La Sinai (Lätt 2,5): 19:e.
* Lennart Sturesson (H75): 20:e.
* Lotta Lidman Almqvist (MTBO D50): 20:e.
Målilla OK, tio främsta:
* Jonas Axelsson (Etappstart Medelsvår 2,5): Etta.
* Alma Träff (Etappstart U1): Femma.
* Oskar Eklund (H21 Motion): Sjua.
* Tobias Yden (Etappstart Lätt 5,0): Nia.
* Oskar Karlsson (Etappstart Svår 2,5): Tolva.
* Gunnar Karlsson (H55 Kort): 13:e.
* Gunnar Enberg (H70 Kort): 13:e.
* Linus Karlsson (H21 Motion): 19:e.
* Jenny Robertsson (Etappstart Medelsvår 3,3): 31:a.
* Mats Larsson (H60 Kort): 37:a.
Hultsfreds OK, fem främsta:
* Johan Nilsson (H21 Motion): 16:e.
* Robert Billing (Etappstart Medelsvår 5,0): 21:a.
* Carola Billing (Etappstart Medelsvår 5,0): 23:a.
* Johan Andersson (H50 Kort-2): 34:a.
* Martin Hed (Etappstart Medelsvår 4,0): 48:a.
Ankarsrums OK:
* Lina Lijeholm (Etappstart Svår 3,5): 149:a.