Elias Sjöström lämnar för spel i Västerås IK i Hockeyallsvenskan. Då väljer Erik Gustafsson, spelaren som har gjort flest matcher i VIK:s historia, att göra comeback i Västerviks IK.
Foto: Bildbyrån
Expresssens initierade hockeybloggare Johan ”MrMadhawk” Svensson rapporterade under fredagen om att Västerås IK:s ambition att köpa loss Elias Sjöström från Västerviks IK. Klubbarna har diskuterat en affär och kommit överens. Kontraktet löper över resten av årets säsong.
”Vi fick ihop en bra ekonomisk deal med Västerås och det är klart att det kittlar för Elias att få spela i Hockeyallsvenskan igen.?Det ville vi inte stå i vägen för”, säger Victor Öhman till Västerviks hemsida.
Västerås IK:s sportchef Niklas Johansson ser positivt på att bredda laget med ytterligare en back.
"Eftersom Niklas Folin är skadad och våra juniorer behöver fokusera på slutfasen av sin egen serie så kände vi ett behov av att bredda backuppsättningen. I Elias får vi in en bra tvåvägsback som trots sin unga ålder har erfarenhet från både SHL och Hockeyallsvenskan", säger Niklas Johansson till Västerås hemsida.
Ikonen gör comeback
VIK:s huvudtränare Pelle Torstensson sa efter fredagens förlust mot Borås HC att de måste göra klart med en ersättare för att de ska släppa iväg spelare.
Nu har VIK hittat en lösning på backsidan. Victor Öhman hörde av sig till VIK-ikonen Erik Gustafsson som tackade ja till att snöra på sig skridskorna igen. Erik Gustafsson gjorde totalt nio säsonger i VIK-tröjan innan han bestämde sig för att lägga av efter säsongen 2022–2023.
”Nummer 14 behöver inte ha någon vidare presentation, flest matcher i klubbens historia snörar på sig skridskorna igen. Ni alla vet vem han är och det ska bli riktigt kul att se honom på isen igen. Han är såklart inte i matchform men vi kommer att matcha in honom på ett bra sätt. Han är tillräckligt smart för att göra ett bra jobb här i slutskedet av säsongen”, säger Victor Öhman.