Annons:

SKOLAN SLÅR LARM – INVENTARIERNA FÖRFALLER

Det finns stora brister när det gäller inventarierna i skolan i Västerviks kommun. Foto: MostPhotos

SKOLAN SLÅR LARM – INVENTARIERNA FÖRFALLER

Hål i bänkar, trasiga stolar och total avsaknad av solskydd i förskolan. Det är några av resultaten när kommunen gått igenom inventariernas skick i förskolan och grundskolan.

Annons:

Efter en motion från Centerpartiets Martin Joelsson har barn- och utbildningsförvaltningen undersökt status på verksamheternas inventarier. Resultatet blev absolut ingen munter läsning, utan faktiskt raka motsatsen.

Bänkar är trasiga, stolar likaså och många är så gamla att det inte går att få tag i reservdelar. Inom förskolan saknas solskydd på flera platser – till och med i strid mot lagen.

Kommunstyrelsen fick en redovisning i ärendet och beslutade om en återremiss. Politikerna vill se ett förslag på lösning på frågan.

– Vi känner behov av att vi vill se vad kostnaderna är för att komma till rätta med det som är trasigt och slitet. Vi vill veta vad det kostar och hur man kommer jobba med det här mer ordnat framåt. Alla var överens om det, säger Ulf Nilsson (L), vice ordförande i KS. 

"Blev tagna på sängen"

Oppositionens Klara Björkum var kritisk.

– Det är inte en särskilt rolig läsning att ta del av, stolar, bord och bänkar har överstigt sin levnadstid. Det är hål i bänkar, trasiga bänklock, trasiga stolar. Det känns inte bra att våra barn har sådana förutsättningar när vi jobbar så hårt för att de ska ha en bra utbildning och för att barnen ska vara i skolan. Det är någonting som verkligen behöver åtgärdas och vi har en ordentlig underhållsskuld i skolan. Vi borde kunna ha bättre underhåll av våra inventarier.

Ulf Nilsson säger att han blev överraskad.

– Ja, att det var så pass slitet… Man har hamnat i en situation där man sett att man inte möjlighet att satsa på det här och vi blev lite tagna på sängen.

En möjlig orsak kan vara att skolorna numera ägs av det kommunala bolaget Tjustfastigheter, vars vaktmästare tar hand om själva fastigheten. Vem som har ansvar för det som finns i dem tycks vara svårt att säga.

– Leif (Svensson) i Vänstern beskrev att det tidigare var vaktmästare inom barn och utbildning som fixade detta och nu finns de genom våra kommunala bolag och de har inte uppgift att ta hand om möblerna utan bara fastigheten. Där behöver vi göra en förändring, självklart ska elever ha hela stolar och bänkar, säger Björkum.

Annons:

"En sådan sak som ska ingå"

Vad det kostar att få ordning på problemet är okänt. Motionen innehåller också en del som handlar om läromedlen, men det kommer att hanteras senare. Nilsson hoppas att det kan finnas möjlighet till fynd.

– Det är en kull nu med färre barn och färre skolor så det kan finnas en begagnatmarknad vi kan ta del av.

Hur ser ni på att det blivit såhär?

– Vi får återkomma till det, säger Nilsson.

Björkum:

– Det är klart att det är anmärkningsvärt, det är en sådan sak som ska ingå i vårt arbete.

Föll det mellan stolarna?

– Leif berättade om det i diskussionen och det är något som man kan titta på. Jag kan inte säga att det är det som är anledningen, men vi har en underhållsskuld där barn sitter på trasiga möbler.

"Ett minimikrav"

Förskolans personal betonar vikten av solskydd. På vissa förskolegårdar saknas solskydd helt. 

”Sammanfattningsvis bedöms behovet av solskydd stort och ett minimikrav att alla sandlådor var försedda med solskydd. Förskolorna uttrycker i samband med inventeringen att stort behov av investeringar gällande solskydd, särskilt på förskolor helt utan befintligt skydd”, står det i handlingen.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvastervik.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt